Widget Nedir?

Bileşen olarak tanımlanabilecek widget, çok farklı grafik, arayüzü,  portal ve telefonlarda yer alabilmektedir. Bileşen olarak çok geniş bir kavramı ifade ettiğinden dolayı kullanım alanı da son derece yaygındır. Fakat temel olarak widget ile elde edilmek istenen şey, bilginin kullanıcılara daha basit bir şekilde aktarılabilmesidir.

Widget Nedir, Ne İşe Yarar?

Küçük yapıları ile ekranlarda kendine yer bulabilen widget sayesinde, kişiler hava durumu gibi pek çok önemli bilgiyi sürekli kontrol altında tutabilmektedir. İnternet siteleri için de büyük bir kolaylık sağlayan bu bileşen sayfaları, genellikle sağ taraflarda yer alarak site ile ilgili pek çok farklı bilgilere ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle temel hedefi bilgi vermek, güncellemeler hakkında son detayları sunmak olan özel bileşenler, hem kullanıcı hem de yönetim kısmında bir kolaylık sunmaktadır.

Widget Kullanım Alanları

WordPress gibi bir sistemde de kullanılabilecek durumda olan bileşenler, iOS işletim sistemine sahip telefonda da kullanılabilir durumda. Bu açıdan kullanmak isteyen kişilerin mevcut teknolojisine göre seçenekler arasından seçim yapması yeterli. Bu bileşen sistemi, üstelik kişiselleştirilebilir ve farklı uygulamalarla da desteklenebilir durumda.

Telefonlarda Widget Kullanımı

Telefona yüklenen herhangi bir uygulamanın, kendine özel bileşeni olabileceğinden dolayı kişiler önemli içerikleri ve bilgileri takip edebilmek adına gerek telefon gerekse de bilgisayar gibi farklı alanlarda bu tip bileşen desteği elde edebilir. Bu bileşenlerin kullanılması, kurulması ya da kullanımdan kaldırılması adına ise, tercih edilen sistemin önemi vardır. Zira Android ve iOS işletim sistemlerinde ana sayfaya farklı bir ekran eklemek isteyen kullanıcıların yapacağı işlemler çok daha farklı olacaktır. Bu nedenle widget seçmeden önce bu işlemleri nasıl yapabileceğinizi öğrenmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Kişilerin bu konuda dikkat etmesi gereken bir diğer detay ise widget yükleme gibi silme işlemlerinin de yapılabildiğidir. Yükleme ekranına ulaşarak ana ekranına farklı bileşenler etkileyebilen kullanıcılar, aynı aşamaları takip ederek ekledikleri bileşenleri sistemden kaldırma imkanına sahiptir. Tamamen kullanıcı kontrollerine bırakılmış olan bilgi ekranları, cihazlarınızdaki kişisel kullanımlara göre daha da kolay bir düzene sokabilir ve böylece daha fazla şeyi kontrolünüz altında tutabilirsiniz.

Hava durumu, güncel haberler gibi önemli bilgiler başta olmak üzere kullanılan uygulamalar tarafından desteklenen bileşenlerin çok daha kişiselleştirilebilir ve özelleştirilebilir yapısı mevcuttur. Kullandığınız cihazlardaki işletim sistemlerinin bu konudaki desteklerine göz atarak nasıl bileşen kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu konuda geliştiriciler tarafından işler kolay hale getirilmektedir.

Önceki İçerikSnapchat
Sonraki İçerik3d Oyunlar Nasıl Oynanır?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.