Wakelock Detector-Save Battery

Wakelock detector uygulaması Android cihazları uyanık tutan uygulamaları ve servislerini listeleyen ufak ama oldukça kullanışlı bir araç.

Peki bu ne anlama geliyor diye biraz açacak olursak telefonların deep sleep (derin uyku) denen bir uyku modları vardır bu özellik sayesinde telefonlar kendilerini kapalıymış gibi stabil bir duruma alarak batarya kullanımını en aza indirir. Bu sayede cihazınızın batarya süresi uzar peki bunun bu uygulama ile bağlantısı ne diye soracak olursanız.

Telefonunuza yüklediğinizi bazı uygulamalar telefonunuz uyku halinde iken sürekli olarak uyandırır ve telefonunuzun arka planda işlemler yapmasına sağlar bu da telefonunuzun şarj süresinde müthiş azalmaya sebep olur. Bu yüzden bir çok pro kullanıcının tavsiyesi belli aralıklar ile cihaza format atılmasıdır ama bu uygulama ile bu tür uygulamaları tespit edebilirsiniz.

Peki tespit ettikten sonra neler yapabilirsiniz isterseniz o uygulamayı telefonunuzdan kaldırabilir isterseniz bu tür uygulamaları tamemen uyutan bazı uygulamalar kullanılabilir ama bu uygulamalar genellikle Root gerektirir.

Google Playden bir yorum;

Beklentimi karşıladı! Telefonumda aylardır pil sızıntısı vardı,öyle ki şarj normalden 2-3 kat hızlı bitiyordu.Çeşit çeşit pil uygulaması denediysem de bir türlü çaresini bulamadım.Bu uygulamayı deneyip sorunun nereden kaynaklandığını gördüm:Meğersem Google maps 4000 küsur kez kez telefonu uyandırıp pil tüketiyormuş,Google arama da öyle.Titanium backup ile bu sistem uygulamalarını dondurdum.Hafızayı temizleyip reset attım.Şu anda telefonum eskisi gibi çok az şarj tüketiyor.Yüzde olarak telin uyanma durumunu göstermesi + puan,(başta % 9 iken 0 a düştü) uygulamaların ne kadar süreyle ve kaç defa teli uyandırdığını detaylı olarak görebiliyorsunuz.Bana çare oldu umarım size de olur..

Wakelock 1 Wakelock 2 Wakelock 3 Wakelock 4 Wakelock 5 Wakelock 6

Önceki İçerikJuiceSSH – SSH Client
Sonraki İçerikQuip
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.