Uygulamalara Nasıl Root İzni Verilir?

Telefonlarda bazı uygulamalara standart varsayılan ayarlar dışında yetki verilmesi gerekebilir. Bu ileri düzey bir işlem olduğundan dolayı bu izinlerin verilebilmesi adına telefonlara farklı ayarlar yapılması gerekmektedir. Yönetici yetkisi sağlayabilmek adına telefonda root atma işlemleri yapılabilir. Özellikle uygulamalara nasıl root izni verilir noktasında soru işareti olan kişiler, yapacakları takip işlemleri sayesinde istediği uygulamaya izin verebilir. Android işletim sistemine sahip cihazlarda geçerli olan bu ayarlamalar, telefonların dışında tablet gibi farklı cihazlarda da geçerlidir. Bu bakımdan işlemi yapacağınız cihazın Android işletim sistemine sahip olması root işlemleri için yeterli olacaktır. 

Uygulamalara Neden Root İzni Verilmesi Gerekir?

Bir uygulamaya root izni verildiğinde, uygulamanın telefondaki tüm dosyalara ve ayarlara erişebilmesi mümkün olmaktadır. Bu açıdan da uygulamanın daha farklı çalışması, istediğiniz çalışmaları gerçekleştirebilmesi adına uygulamalara bu tip izinler vermeniz gerekmektedir. Fakat bu işlemlerin bazı riskleri de bulunmaktadır. Telefonun virüs ya da farklı uygulamaların kötü niyetli çalışmalarına maruz kalması söz konusu olabilir. Bu nedenle root izni verilmesi halinde kişilerin bu tip tehlikeleri de göz önünde bulundurması gerekir. 

Uygulamalara Nasıl Root İzni Verilir?

SuperSu ve SuperUser gibi uygulamalar kullanarak telefondaki bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamalar kullanıcı dostu olduğu gibi yönetimi çok daha kolay bir hale getirmektedir.  Uygulamaları kullanmanın bir diğer avantajı ise root isteyen uygulamaları liste halinde görüntüleyerek kontrol altında tutabilmektir. İstediğiniz uygulamayı bu aracı uygulama üzerinden izin verebilir ya da verdiğiniz izinleri kaldırabilirsiniz. Üstelik uygulamalarda zaman ayarlaması da bulunduğundan dolayı belirli bir süre içerisinde izin vermeniz ve bu doğrultuda daha farklı kontrolü ele almanız söz konusu olmaktadır. 

Root Atma İşlemi Tehlikeli Mi?

Kullanıcıların bu tip işlemleri yaparken en çok dikkat etmesi gereken detay hangi uygulamaları kullanmaya çalıştığınızdır. İzin vereceğiniz uygulamanın güvenilir olduğundan emin olmanız yaşayacağınız sorunların önüne geçecektir. 

Root Atma İşleminde Riskler Neler?

Mobil tehditler çok arttığından dolayı kişilerin telefonları üzerinden çok farklı sahtekârlık işlemlerinin yapılması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de bu tip tehlikeleri göz önünde bulundurmak her zaman için önemlidir. Bu tip işlemlerde özellikle uygulamalar üzerinden root yetkisi verildiğinde neler yapılacağına dair araştırma yapmanız da yine avantaj sağlar. Telefon üzerinden yapacağınız işlemlerde ne tür bir destek alacağınızı görebilir ve böylece güvenlik noktasında işinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Telefonunuzda bu tip işlemleri yaparken online bankacılık ya da önemli sitelerdeki profillerinize giriş yapmamanız ve bu uygulamaları kullanmamanız da önerilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.