Tarayıcı Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternet tarayıcılarında yapılan işlemler, geçmiş sayfalarında kayıt altına alınır. Böylece kişiler geçmişe yönelik olarak girdikleri tüm sayfaları inceleme imkânı elde etmektedir. Tarayıcılarda varsayılan olarak kayıt altına alınan bu işlemler yapılacak birkaç değişiklik ile iptal edilebilir. Bunun dışında kayıt altına almanın pek çok farklı avantajı vardır. Bu nedenle bu avantajlardan yararlanmak ve istediğiniz zaman geçmişi silmek elinizde olduğundan dolayı tamamen bu hizmeti devre dışı bırakmak önerilmez. 

Bilgisayarda Tarayıcı Geçmişi Nasıl Silinir?

Hangi tarayıcıda nasıl işlem yapılarak tarayıcı geçmişini sıfırlanacağını öğrenmek adına aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Dünya genelinde bilgisayarlarda Opera, Google Chrome, Microsoft Edge ve Mozilla Firefox gibi popüler internet tarayıcıları kullanılmaktadır. Bu tarayıcıların her biri geçmiş silme konusunda kullanıcılara bir seçenek sunar. Bu bakımdan kullandığınız tarayıcı türüne göre geçmiş konusunda kendi ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Standart ayarlarda bulunan bir tarayıcı için geçmiş silme işlemlerini nasıl yapacağınızı öğrenmek adına aşağıda her bir tarayıcı için ayrı olarak açıklanan geçmiş temizleme adımlarını takip edebilirsiniz.

Google Chrome Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Google Chrome tarayıcısında geçmişi temizlemek istiyorsanız öncelikli olarak sağ üst tarafta yer alan üç noktalı simgeye tıklamanız gerekir. Daha sonrasında burada yer alan geçmiş seçeneğinden yeniden geçmiş seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu açılacak ekrana daha çabuk ulaşmak için ise CTRL+H kısa yolunu kullanabilirsiniz. Açılacak sayfanın sol tarafında yer alan tarama verilerini temizleme bölümü ile Google Chrome geçmişini temizleyebilirsiniz.

Microsoft Edge Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Edge kullanan kişiler sol üst köşede yer alan üç noktalı simgeden ayarları ve buradan hangi öğeler temizlenecek ise o seçimleri yapması yeterli olacaktır. 

Opera Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Google Chrome ile çok fazla benzerlik gösteren tarayıcıda, silme işlemlerinde öncelikli olarak CTRL+H kısa yolunu kullanarak geçmiş sayfasına ulaşın. Ardından tarama verilerini temizleme tıklayarak geçmişi temizleyebilirsiniz. 

Mozilla Firefox Tarayıcı Geçmişi  Nasıl Temizlenir? 

Kullanıcıların tarayıcı geçmişini silmesi adına ise kısa yol olarak CTRL+SHİFT+DEL tuşlarını kullanması gerekir. Bu kısa yol tuşları ile açılacak ekranda istediğiniz şekilde geçmişi silebilirsiniz. 

Tüm tarayıcılarda benzer şekilde yapılan tarayıcı silme işlemleri geçmişe dair hiçbir iz bırakmayacaktır. Özellikle bilgisayarınızı ortak alanlarda kullanıyorsanız, kullanım sonrasında belirtilen ayarları yaparak geçmişinizi silmeniz güvenlik adına oldukça uygun olacaktır. Üstelik kişilerin şifre gibi pek çok farklı kişisel verilerine ulaşılmasını da bu sayede engelenebilir. Gizli mod gibi özellikler kullanılarak iz bırakmadan tarayıcı kullanılabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.