Root Nasıl Atılır?

Android işletim sistemini kullanan telefon veya tabletlerde çok farklı özellikler bulunmaktadır. Özellikle sisteme müdahale etmek ve daha gelişmiş seçeneklere ulaşmak isteyen kullanıcılar için root atma adı verilen işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılması sırasında ise gelişmiş ayarlar kullanılmaktadır ve çoğu kullanıcı için sorunsuz bir şekilde bu işlemlerin yapılabilmesi adına root nasıl atılır rehberleri takip edilmektedir. Bu işlemler sadece Android işletim sisteminde geçerli olacağından dolayı kullanıcıların farklı cihazlarda bu işlemleri yapamayacağını unutmaması gerekir. 

Android Cihazlarda Root Atma İşlemleri 

Android işletim sistemine sahip cihazlarda ayarlar bölümünden yapılabilecek bu işlemler üstelik çok kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Bu açıdan adımları takip ederek isteyen her kullanıcı Android cihazlarda root atma işlemlerine yapabilir.

Android Cihazlarda Root Nasıl Atılır?

Android tablet ya da telefonunuzu açtıktan sonra ayarlar bölümüne giriş yapın. Ayarlar menüsünde yer alan cihaz hakkındaki bölümüne geçiş yapın. Daha sonrasında ise yapım numarası yazan yerin üzerine arka arkaya dokunarak ekranda mesaj yayınlarına kadar bu işlemi tekrarlayın. 

Bu işlemler sonrasında cihazların ayar bölümünde yeni bir geliştirici seçenekleri açılacaktır. Geliştirici seçenekleri bölümden farklı ayarlara erişim imkanınız olacaktır. Bu bölümde özellikle aktif hale getirilmesi gereken ayar ise USB hata ayıklama modu olmaktadır. Bu ayar aktif hale geldikten sonra cihaz için root atma işlemleri hazır hale gelmektedir. 

Root İşleminde Hangi Program Kullanılır?

Bilgisayar üzerinden root atılabilmesi adına kullanılması gereken uygulamalar arasında en popüler Kingo Android ROOT olmaktadır. Bu uygulamayı bilgisayarınıza kurduktan sonra uygulamayı çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bilgisayara bağlı olan telefonu otomatik olarak tanımlayan ve ardından yedekleme gibi güvenlik önlemlerini alarak işleme başlayan bu uygulama, kısa süre içerisinde root işlemlerini tamamlamış olacaktır. Bu işlemler yapıldıktan sonra telefonun çok daha kişisel bir şekilde kullanılması mümkün hale gelmektedir. Normalde telefonda kullanıcıların seçimine izin verilmeyen pek çok ayar ve kişiselleştirme seçeneği root atarak mümkün hale gelmektedir. 

Root Atmanın Avantajı Nedir?

Cihaz için kullanılabilir uygulamaların bırakılması ve sistem tarafından çalışma sırasında kullanılmayan uygulamaların sililinmesi, çeşitli performans ayarlamaları root işlemleri sonrasında yapılabilmektedir. Böylece teknik anlamda yeterli seviyede olan kullanıcılar telefonlarından ya da diğer Android cihazlarından çok daha fazla performans alma imkanı elde edebilir. Fakat bu aşamalarda telefonun sistemsel müdahalede olduğu unutulmamalı ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceği de göz ardı edilmemelidir. Üstelik garanti süreci bulunan telefonlarda bu tip işlemlerin yapılması garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanıcıların yapacağı bu işlemlerde öncelikli olarak bu tip detaylara dikkat etmesi ve gerekli olan riskleri alması gerekecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.