ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli

Özel Tüketim Vergisi olan ÖTV lüks tüketime giren ürünlere, içki sigara gibi sağlığa zararlı ürünlere uygulanmasının yanında, bizim hayatımızda etkisini araç alımlarında ve beyaz eşya alımlarında hissetmekteyiz. Araç alımlarında 1600 cc motor aracın ÖTV oranı %30 olmakla beraber, aracın motor gücü arttıkça ÖTV oranı da artmaktadır. 2000 cc motor ve üzeri araçlarda ÖTV oranı yüzde 160’a kadar çıkmaktadır. Araç satışlarını arttırmak ve araç piyasasını canlandırmak için bir formül olarak düşünülen ÖTV indirimi araç fiyatlarında hissedilir bir düşüşe sebep olmaktadır. 

ÖTV İndirimi 3 farklı tür araca göre düzenlenmiştir.

  • Motor gücü 1600 cc altı araçlar
  • Motor gücü 1600 cc- 2000 cc olan araçlar
  • Motor gücü 2000 cc üstü araçlar

Bu motor gücüne göre araçların ÖTV matrahlar tekrar düzenlenmiş ve bu indirim sayesinde araç fiyatlarında indirimler sağlanmıştır. 

ÖTV İndirimi Niçin Yapılır?

Ekonomik durgunluk ve ekonomik istikrarsızlığın yaşandığı dönemlerde piyasayı hareketlendirmek için ÖTV indirimi yolu izlenebilir. Böyle dönemlerde piyasada alışveriş azalır, ticaret durma noktasına gelir. Enflasyon oranlarının da yüksek olarak seyrettiği bu dönemlerde, insanlar gelecek endişesi taşıdıkları için zorunlu ihtiyaçlar dışında alışveriş yapmazlar. Piyasayı hareketlendirmek alışverişi arttırmak için ÖTV indirimine ya da ÖTV’nin belli bir zamana kadar kaldırılması yoluna gidilir. 

Ülkemizde hem araç piyasasını hem de beyaz eşya ve mobilya piyasasını hareketlendirmek, satışları arttırmak için ÖTV indirimine ya da sıfır ÖTV uygulaması yapılmıştır. Araçlarda ÖTV düşürülürken mobilya ve beyaz eşyada ÖTV sıfır olmuştur. Ayrıca 250 cc motor ve altındaki motosikletler için de ÖTV sıfır olmuştur. Bu uygulama ülkemizde 30.06.2019 tarihine kadar geçerlidir.

ÖTV indirimi piyasayı canlandırmak ekonomik durgunluğu atlatmak amacıyla yapılsa da uzun vade için bu sorunların çözümü değildir. Özellikle araç fiyatları zaten pahalı olduğu için ekonomik olarak geleceğinden endişe eden tüketici ÖTV indirimine rağmen araç almaya sıcak bakmamaktadır. Mobilya ve beyaz eşya piyasası için ÖTV’nin sıfırlanması araç piyasasının aksine mobilya ve beyaz eşya sektöründe hareketlenmeye yol açmıştır.

ÖTV nedir?

ÖTV lüks ürünlerin satışında, içki ve sigara gibi sağlığa zararlı ürünlerin satışında ve çevreye zararlı ürünlerin satışında alınan harcama vergisidir. Avrupa Birliğine uyum sürecinde hayatımıza girmiş olan ÖTV ilgili ürünlerin fiyatında geniş bir paya sahiptir. ÖTV alınan ürünlerin el değiştirmesinde ÖTV alınmaz. Yani başka bir deyişle 2. el ürünlerden ÖTV alınmaz. ÖTV ürünün ya ilk alıcısına satışı ile ya da ürünün ithal edilmesi ile ortaya çıkar. 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.