Hangi Tarayıcı Daha İyi?

İnternet tarayıcıları hız, güvenlik ve performans açısından çok farklı kriterler dahilinde değerlendirilerek en iyileri listelenmektedir. Her yıl ve dönemde gerçekleştirilen bu testler hangi tarayıcı daha iyi sorusunun yanıtının alınmasını sağlar. 

Tarayıcı Alanında Hangi Tarayıcı Daha İyi?

Google Chrome

Uzun yıllardan beri tarayıcı sektöründeki büyük kullanım payı Google Chrome da olduğu gibi liderlik Google tarafından ele alınmış durumda. Her ne kadar özellikle bilgisayardaki performansa ciddi oranda etki ettiği belirtilse de Google Chrome bu konuda kullanıcı desteğini arkasına almış durumda. Sistem kaynaklarının kullanılmasında Google Chrome için yapılan iyileştirmeler ve bundan sonraki süreçte yapılacak güncellemeler Google Chrome’un pazardaki gücünü daha da artması adına avantaj olacak. 

Mozilla Firefox 

Google Chrome’un ardından en iyi ikinci tarayıcı ise Mozilla Firefox. Mozilla Firefox özellikle 2018 ve 2019 yıllarında yapılan güncellemeler sonrasında çok daha iyi bir seviyeye geldi. Özellikle tasarım anlamında da çok farklı versiyonları ile piyasaya sunulan Mozilla Firefox, Google Chrome için şu anda en güçlü rakip durumunda. Bu güncellemeler ve iyileştirmeler internet tarayıcısının piyasada çok daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağladı. Özellikle Google Chrome’da yaşanan sistem tüketiminin fazla olması kullanıcıların Google Chrome yerine Mozilla Firefox kullanmasını sağlıyor. 

Opera

Listenin 3. sırasında ise Opera bulunuyor. Google Chrome ile çoğu özelliklerin aynı olması ve aynı motor üzerine inşa edilmiş olmasının yanı sıra Opera VPN gibi çok farklı özelliği varsayılan olarak kullanıcılara sunuyor. Dahili VPN, optimizasyon ayarları, Opera için şu anda ön plana çıkan özellikler. Üstelik Google Chrome ile tasarım açısından benzerlik göstermesi Google Chrome ile Opera arasındaki kullanıcı geçişlerini kolaylaştırıyor. 

Microsoft Edge 

Kullanım payında bir diğer tarayıcı ise Microsoft Edge. Özellikle İnternet Explorer terk edilerek yeni kurulan Microsoft Edge tarayıcı, Microsoft’un bundan sonraki süreçte pazardaki en önemli kozu olacak. Fakat şu an için beklenen gerçekleşmediği gibi kullanım oranlarında tarayıcı oldukça geride. 

Vivaldi

Pazarın yeni isimlerinden bir tanesi olan Vivaldi ise artan kullanıcı sayısı ile dikkat çekiyor. Farklı özellikleri ile diğer tarayıcılardan ayrılan bu tarayıcı geleceğin güçlü isimlerinden bir tanesi olabilir. 

Safari 

Listede yer alan bir diğer tarayıcı ise Safari. Özellikle Apple ürünlerini tercih eden kullanıcılar tarafından kullanılan Safari, kendi ekosistemi ile en güçlü ve en iyi tarayıcılar listesine girmeyi başarıyor. 

2019 itibariyle bu şekilde oluşan sıralama tarayıcı sektöründeki rekabetin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği net olarak görülüyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.