Google Asistan ile Mırıldanarak Şarkı Bulma

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın arama motoruna getirdiği yeni özellik sayesinde, akla takılan şarkının ne olduğunu düşünmek geride kalıyor. Milyarlarca sürekli kullanıcıya sahip olan arama motoru ve teknoloji devi Google, gün geçtikçe geliştirmeye devam ettiği sesli arama teknolojisine, mırıldanarak şarkı bulma özelliğini de dahil etti.

Yapay zekâ anlamında uzun zamandır çalışmalarını sürdüren Google, dünya üzerindeki tüm bilgileri anlama ve anlamlandırma yolunda kademe kaydetmeye devam ediyor. Daha önce Google Lens niteliğini devreye koyayarak kamera sayesinde ürün  arama niteliğini sunan teknoloji devi, mırıldanarak şarkı bulma fonksiyonunu da kattı. Google Asistan ile mırıldanarak şarkı bulma niteliğinin kullanılması için şarkı aratma özelliğini kullanabilmesi kişinin sahip olduğu cihazın en güncel teknolojilere sahip olması gerekir.

Yeni Şarkıları Mırıldanarak Keşfedin

Google daha sonra mırıldanmanıza en yakın olduğunu düşündüğü bir seri sonuç sunacak. Bu uygulamada da diğer Google aramaları gibi yapılan bu özellikte de sonuçlar üzerine tıklamak yeterli olacaktır.

Bugün, Google arama araçlarına gelen yeni özellik sayesinde hatırlamakta zorluk çektiğiniz tüm şarkıları mırıldanmanız yeterli. Google uygulamasının Android ve İOS sürümlerinde bulunan özellik şu an için sadece İOS’ta İngilizceyi destekleyebilirken, Andorid’te ise Türkçe de dahil olmak üzere 20’den fazla dili desteklemektedir. Google, sonraki zamanlarda dil desteğini genişletmeyi düşünüyor.

Dilimize Dolanan Parçaları Anında Bulun

Google Asistan üzerinden de kullanılacak olan hum to search özelliğin kullanımı çok basit. Özelliği kullanmak için “Google’a Bu şarkı Ne?” diye sormanız gerekiyor. Sonrasında şarkı ara tuşuna basarak, şarkıyı 10-15 saniye mırıldanabilirsiniz. Arama yaptıktan sonra Google size uygun ihtimalleri getiriyor. Çıkan sonuçlar üzerinden istediğinize basarak şarkıları dinlemeye başlayabilirsiniz.

Google Asistan ile mırıldanarak şarkı bulma özelliği makine öğrenme modeli sayesinde ıslık çalmayı ya da mırıldanmayı sayı şeklinde diziye döküyor. Bundan dolayı sesin tınısı, tonu veya arka planda çalan enstrümanlar arama esnasında etki edici bir faktör olmuyor.

Gelişmiş Özellikleriyle Google’yi Kullanın

Özellik şarkının sayıya dayalı sıralamasını çıkarıyor. Tüm şarkıların kendine özgü bir sayı dizilimi bulunuyor .Gereken eşlelşme  yapılınca  şarkının ne olduğu ortaya çıkmış oluyor. Sistemde var olan kayıtların yanı sıra mırıldanarak ya da ıslık çalarak şarkı söyleyenlerin sayesinde şarkı kütüphanesi daha da gelişiyor.  Google Asistan ile mırıldanarak şarkı bulma, daha önce de vardı. Shazam benzeri bir şarkıyı bulmak için cihazdaki yapay zeka ön plana çıkıyor.

Yapay zekâ ve sayısal kodlamalar sayesinde meydana gelen bu teknoloji sayesinde ses kayıtları gerekli testlerden geçiyor ve dalga biçiminde ölçüsü alınıyor.  Yani aklınıza gelen herhangi bir şarkıyı ıslık çalarak ya da mırıldanarak Google Asistana söyleyebilirsiniz. Şimdilik sadece İngilizce şarkılar ve enstrümantal eserler için işleyen uygulama detaylıca analiz edildi, şimdilik şarkıları  %90 oranında doğru tanıyor.

 

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.