GameStop Krizi Neden Oluşur?

Son zamanlarda gündemi GameStop krizi neden oluşur sorusu meşgul etmeye başladı. 2020 Ekim ayında ABD borsalarında GameStop adı verilen bir operasyon yaşandı. Bu operasyonun hemen ardından büyük balığın küçük balığı yeme efsanesi de unutuldu. ABD borsalarında Wall Street fonlarıyla küçük yatırımcıların savaşları adeta tarihe damga vurdu. GameStop adlı şirketse bu savaşın odak noktası oldu. Dünyada oyunlar çoğunlukla dijital şekilde satılmaya başladı. O yüzden de tahmin edildiği üzere, oyun satışlarını gerçekleştiren perakende zincir GameStop’un satışlarında da önemli ölçüde azalmalar oldu.

2020 yılının son dönemlerinde de, Wall Street hedge adlı fonlar, GameStop şirketinin hisselerini açıktan satmaya başladı. Özetle, GameStop’un hisselerinin değer kaybedeceği şeklinde oynandı. Reddit alt forumu yani Wallstreetbets ‘in kullanıcılarıysa, pandemiden dolayı insanlar evde oldukları için daha çok oynanacağını savundular. O yüzden de GameStop piyasa değeri yüksek olması savunuldu.

GameStop Krizi Nasıl Çözülür?

GameStop krizi neden oluşur sorusunu yukarıda dolambaçlı olarak anlattık… Sizlere konuyu daha anlaşılır ifade etmeye bu başlıkta çalışacağız. GameStop perakende şirketini oyun severler çok yakın tanıyor. Oyun satışlarının gerçekleştirildiği bu ünlü perakende zinciri son zamanlarda kan kaybı yaşıyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere 2020 Ekim ayında Wall Street hedge fonları GameStop’un paylarını açıktan satmaya başladı. Kısacası, hisselerinin değerlerinin düşeceği şeklinde oynamalar yaptı.

Wall Street hedge fonları GameStop’un hisselerini açıktan satarken bir taraftan da Reddit’te yer alan kümelerin üzerinden de küçük yatırımcılar harekete geçti. Küçük yatırımcılar hisseleri satın alarak GameStop’un da 2020 yılını 18,84 dolardan kapatmasına neden oldular. Dolayısıyla bu durum da GameStop için çok zor durum oldu. 2021 Ocak ayında GameStop hisseleri, 43 dolara kadar yükseldi.

Bu olayın yaşanmasının ardından Wall Street’in ünlü isimleriyse hem Bloomberg, CNBC vb. mecralardan hem de sosyal medya hesaplarından söylemler gerçekleştirdiler. Söylemlerdeyse GameStop hisselerinin şiştiği belirtildi. Citron Research firmasıysa sosyal medyasından GameStop hisselerini 40 dolardan alanları enayi olarak nitelendirdi. Bu nitelendirme sonucunda küçük yatırımcıların bardağı taştı.

GameStop Krizi Sonuçları

Citron Research firması tarafından enayi tabirinin kullanılmasının arkasından küçük yatırımcılar işi iyice kızıştırarak hisse alımlarını 400 dolara kadar çıkarttı. Payların kaybedileceğine dair oynanan bu oyun; sonucunda fonların önemli ölçüde ziyan olmasına ve kimilerinin de iflas bayrağını çekmesini sağladı. Fonların ödünç aldıkları paylar mutlaka geri iade edilmesi gerekiyor. Ancak birkaç dolardan alınan payların son dönemde yüzlerce dolara ulaştığı belirtiliyor. Eğer ki bu konu böyle devam ederse önümüzdeki günlerde küçük balığın büyük balığı yuttuğuna şahit olacağınız. Tabi ki bu durum milyarlarca dolarında ziyan olmasına neden olacak.

Robinhood Stock Traders Kümesini Facebook Kapattı

GameStop krizi neden oluşur sorusunun cevabını yukarıda kısaca belirttik… GameStop krizi sonrasında bir takım olaylarda gerçekleşti. Bu olaylardan en önemlisi; GameStop Corp ile birlikte diğer şirketlerinde paylarını canlandırmaya yönelik reaksiyon tanıyan Robinhood Stock Traders’in kapatılmasıdır. Robinhood Stock’i Facebook devre dışı bıraktı. Robinhood Stock Traders’i kapatma nedeni Facebook, “yetişkinlere yönelik olan cinsel istismara” bağladı. Facebook’un belirttiği bu durum çoğu otorite tarafından saçma olarak nitelendi. Çünkü Robinhood Stock Traders’in bu tarz içerik paylaşmadığını çoğu kişi belirtiyor. Facebook sözcüsü olan Kristen Morea’ya göre, Robinhood Stock Traders’in kapatılmasında pay senedi çılgınlığının etkisi bulunmuyor. Tamamen topluluk standartlarının ihlal edildiği belirtiliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.