Dns Nasıl Değiştirilir?

DNS Bir web sitesinin nerede olduğu, hangi ip adresinin hangi bilgisayara ait olduğunu belirleyen önemli bir araçtır. Bilgisayarlarda DNS değiştirme işlemleri yapıldıktan sonra nete bağlı olarak getirilen pek çok engellemeler kolay bir şekilde aşılabilmektedir. Bu bakımdan bu engelleri aşmak başta olmak üzere pek çok farklı özel işlem için DNS değiştirilmesi gerekebilmektedir.

DNS kullanmanın getireceği pek çok farklı avantaj, bu değiştirme işlemlerinin yapılması ile birlikte kullanıcılara sunulmuş olacaktır.

DNS Değiştirmenin Avantajları Nelerdir?

DNS değiştirmenin öncelikli olarak sağladığı avantaj mevcut standart DNS ayarlarındaki engellemelerden uzaklaşmaktır. Bunun dışında kullanarak daha gizli bir şekilde işlem yapmak ya da daha hızlı bir nete geçiş yaparak internet hızını maksimum seviyelere çıkarmak mümkündür. Kullanıcılar herhangi bir profesyonel yardım almadan DNS değişikliği yapabilmektedir. Bu açıdan kolay bir kullanıma sahip olan bu özel DNS için değişiklikleri kolay bir şekilde siz de yapabilirsiniz.

Bilgisayarda Dns nasıl değiştirilir?

Bilgisayarda DNS değişikliğinin yapılabilmesi adına aşağıdaki adamların takip edilmesi yeterli olacaktır.

İlk olarak denetim masasına girin.

Denetim masasında ağ bağlantıları kısmına geçiş yapın.

Ardından kullandığınız bağlantının kablolu ya da kablosuz olmasına göre Wifi ya da yerel ağ bağlantısı seçeneklerinden birini seçin.

Daha sonrasında üzerine sağ tıklayarak özellikler butonuna tıklayın.

İnternet protokolü sürüm 4’e tıklayın.

Ardından özelliklerin alt tarafta yer alan DNS seçeneklerini kullanarak istediğiniz DNS’i ilgili alana girin.

iOS İşletim Sisteminde Dns Nasıl Değiştirilir?

Sadece bilgisayarlarda değil, cep telefonlarında da yine de DNS değişikliği yapılabilmektedir. iOS işletim sistemine sahip bir telefonda, bu değişikliği yapmak istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz.

Telefonunuzun ayarlar bölümüne gelin.

Ardından wifi seçeneğini seçin.

Daha sonrasında hangi ağa bağlıysa ağın yanındaki ok simgesine tıklayın.

Ardından açılacak olan ekrandaki DNS seçeneğini seçin ve istediğiniz DNS adresini girin.

Android İşletim Sisteminde Dns Nasıl Değiştirilir?

Eğer Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız, bu telefonlarda DNS değişikliğinin yapılabilmesi adına yine telefonunuzun ayarlar bölümüne giriş yapmanız ve burada yer alan wifi seçeneği üzerinden bağlandığınız wifi üzerine uzun süreli basılı tutmanız gerekir.

Ardından ekranda yer alacak gelişmiş ayarları göster seçeneğini kullanarak ip ayarlarından istediğiniz DNS ayarlarına girebilirsiniz.

Telefonlarda ya da bilgisayarlarda DNS değişikliğini bu adımları takip ederek kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz bu değişiklikler, uygulama sonrasında aktif hale gelecek ve internet bağlantınız bu DNS kurallarına göre düzenlenmiş olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.