Diksiyon Çalışmaları

Açıklama

Diksiyonu söyle tanımlayabiliriz: söz söylerken duygu ve düşünceleri doğru üslubuna uygun olarak anlatmak için sesin uyumunu söylenişini, sözcük hecelerinin uzunluğu kısalığı ve vurguları bakımından doğruluğu; jesti mimiği takınılacak tavırları yerinde ve güzel kullanma sanatıdır. Doğru bir diksiyon için gerekli iki temel koşul vardır.
Birincisi: ses aletini doğru kullanmak. Yani konuşma için yeteri kadar havayı ses yollarını kasmadan içeri almak, gereğinden fazla durak kullanmamak durakları doğru yerde gerektiği gibi kullanmak ve sesi duyulur ve net bir hale getirmek.
İkincisi: söz söylerken konuştuğumuz dili düzgün ve doğru söylemek için düzeltmeye çalışmak ve mimiği jesti, tavrı yardımcı olarak kullanmak.

 

Bu uygulamada, iyi bir diksiyona sahip olmak için gereken çalışmaları bulacaksınız. Her bir egzersizi sıkılana kadar yapabilirsiniz.(1-2 dakika arası idealdir.) Diksiyonunuzda ki değişimleri kendiniz farkedemeyebilirsiniz. Çalışmalara sabırla devam edip sesini kaydeder iseniz, diksiyonunuzun ilk çalışmalardan itibaren düzeldiğini göreceksiniz. Uygulamada nefes, dil, dudak, çene, yanak egzersizleri, ve diksiyonunuza büyük katkı sağlayacak tekerlemeler mevcuttur. İstenen izinler, videoları izleyebilmeniz içindir.

Ekran Görüntüleri

Diksiyon Çalışmaları - screenshot thumbnailDiksiyon Çalışmaları - screenshot thumbnailDiksiyon Çalışmaları - screenshot thumbnail

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.