Atari Oyunları Bilgisayarda Nasıl Oynanır?

90’larda çocuk olan pek çok kişi atari oyunlarını ve salonlarını hala canlı şekilde hatırlamaktadır. Ve atari oyunları, orta yaş ve üstü bilgisayar kullanan kişilerin favorisi olmayı sürdürmektedir. En bilinen ve sevilen atari oyunları arasında yer alan; meg, tekken, street fighter, hagar, mortal combat gibi oyunları bilgisayarda oynamak da mümkündür. Bilgisayar ayarlamalarını yaptıktan sonra evi bir atari salonuna çevirmek mümkündür.

Eski atari oyunlarının bazıları online olarak oynanmakta ise de bu oyunlar arayüz olarak oldukça basit kalabilmektedir. Bu nedenle konsol ile aynı zevki alabilmek için atari makinelerini bilgisayarda çalıştırmak için ihtiyaç duyulan emulator araçları edinmek gerekmektedir. Atariler için farklı emulatörler bulunmaktadır. Aralarında kullanımı en basit ve çok tercih edileni mama emulatröleri olmaktadır.

Mama emulatörünün kurulması gerekmemektedir. Sıkıştırılmış klasör içerisinden çıkarılması kullanımı için yeterlidir. Emulatör arama motoruna yazılarak kolayca indirilmektedir. Emulatöre erişimin kolay bir şekilde sağlanması için uygulamanın kısa yolunu masa üstüne atmak yardımcı olacaktır. Bu adımın ardından yapılması gereken, oyunları indirerek yüklemenin tamamlanmasına gelmektedir.

Atari Oyunları Bilgisayara Nasıl İndirilir?

Atari oyunlarını bilgisayar ortamında oynayabilmek için mame oyunlarını indirmek gerekmektedir. Bu oyunlar alışılmış bilgisayar oyunlarından farklı olarak küçük boyutlu ve sıkıştırılmış dosya olarak indirilmektedir. İnternette bu oyunları indirirken virüs gibi zararlı yazılımları bilgisayardan uzak tutmak için dikkatli olmakta yarar vardır.

Ayrıca mame oyunlarının romları da alışıldık oyun, uygulamalardan farklıdır. İndirilecek zip dosyaları küçük boyutlarda olup mame klasörü içerisindeki rooms klasörüne atmak lazımdır. Açılan mame uygulamasında da reflesh veya f5 tuşlarıyla yenileme yapılması oyunun açılması için yeterli olacaktır. Yenileme işleminin ardından mame uygulamasında görülen available klasörü indirilen ve çalıştırılmaya müsait oyunları gösterecektir.

Bilgisayarda Atari Oynamak İçin Hangi Ayarlar Yapılır

Mame uygulaması aracılığında oyunun el verdiği ölçüde oyuncu sayısı birden dörde kadar yükselebilmektedir. Ancak üç ve üzeri kullanıcıyla oynayabilmek için bilgisayara iki tane usb gamepad takılması gerekecektir. Bunun ardından tuş ayarları yapılması işlemi vardır. Tuş ayarları yapıldıktan sonra ilk olarak oyun açılır ve tab tuşuna basılarak seçim ekranı açılır. Ok butonları aracılığıyla input seçeneğinin üzerine gelinerek entere basılır.

Açılan ekran üzerinden oynayacak oyuncu sayıları belirlenir. Ve buna göre oyuncu sayısına göre oyuncu kolu ayarlanır. Bu ayarlamalar ok tuşları ve enter seçeneği ile yapılır. Oyuna başlamak için ise atari salonlarındaki gibi jeton atılması ve start ile başlanması gerekmektedir. Jeton atma ve başlama butonu için other conrols ekranından ayarlamalar yapılabilmektedir. 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.