Antivirüs Nedir Ne İşe Yarar?

Antivirüs; virüslere karşı yazılmış, koruma, tarama, temizleme ve kurtarma işlemi için kurulan yazılımın genel adıdır. Bilgisayarda kullanılan program sayesinde, öncelik virüse karşı korumaktadır. Bunun için bilgisayara kurulan antivirüs programı her zaman aktif olmak zorundadır. Ayrıca devamlı güncellendirilmelidir. 

Kullanılan programa göre değişiklik gösteren ancak temel amacı bilgisayarda açılan klasörlerde herhangi zararlı virüsün olup olmadığını tarama sistemi gösterir.

Taranan dosyalarda tespit edilen zararlı virüsler temizlenir ve yine kullanılan antivirüs yazılımına göre otomatik olarak silinebilir. Ancak bazen virüs olarak yanlışlıkla silinen dosyalara da rastlanabilir yazılımın otomatik olarak sildiği bu dosyalar tekrar geri yüklenip, kurtarılabilir.

Antivirüs Programı Neden Gereklidir?

Bilgisayar belleklerine yüklenen bilgilerin kaybolmaması, ya da kötü amaçlı insanların eline geçmemesi için, güvenli ve gelişmiş bir antivirüs programının mutlaka olması gerekmektedir. Hemen hemen herkesin evinde bulunan bilgisayarlar, kişiye ait bilgileri, örneğin banka, e-devlet vb. yani kişi için hayati önem taşıyan tüm bilgileri bünyesinde saklar.  Bir anlamda insana ait tüm bilgilerin depolandığı bu makinelerin güvenliği çok önemlidir. Çünkü kötü amaçla, virüs bulaştırılan bilgisayardaki tüm bilgiler, eğer bilgisayar güvenli değil ise, çok kolay bir şekilde başkalarının eline geçebilir.

Bu nedenle, güvenli ve güncel bir antivirüs yazılımının yüklenmesi gerekir.

Kullanılan Antivirüs Programları Nelerdir?

Bilinen en iyi antivirüsü programları; 

-Avast,

– Norton,

– Avira,

– Panda,

– Eset no 32

– Microsoft Security Essentials

– Kaspersky 

– Dr.Web CureIT

Olarak gösterilebilir. Türkiye’de en yaygın kullanılan antivirüs yazılım programı ise, ücretsiz olan ve Türkçe dil kullanma kolaylığı nedeniyle Avast Free antivirüs programıdır. Casus yazılımlara karşı etkili olan bu program, tarayıcı temizleme özelliği ile de en çok tercih sebebidir.

Özellikle gençler arasında çok yaygın olan bilgisayar oyunlarından virüs bulaşmasını engellemek amacıyla kullanılan antivirüs programı ise Panda’dır. Bu tarz yazılımlar oyun oynarken bilgisayarın kasılmasına neden olurken, Panda pro oyun modu sayesinde bu sorun ortadan kalkar. Koruyucu klavyesiyle, banka kartı ve bilgilerine güvenli bir şekilde girilebilir.

Antivirüs Yazılımı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayar üzerinden girilen alt klasörlerin güvenilirliği kullanılan antivirüs yazılımının güvenirliliğine bağlıdır. İnsan hayatında önemli bir yer teşkil eden dijital hayat, kötü amaçlı insanların eline geçtiğinde, geri dönüşü olmayan olumsuzluklara sebep olabilir. Bunun için, bilgisayarda kullanılan antivirüs yazılımını seçerken çok dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle antivirüs programı;

  1. Güvenilir ve kaliteli olmalıdır.
  2. Sağlam bir alt yapısı olmalıdır.
  3. Türkçe dil kullanan ve ücretsiz ya da deneme süresi ücretsiz veren yazılım olmalıdır.
  4. Güncel olmalı ve sürekli kendisini güncelleştirmelidir.
  5. Gelişmiş özelliklere sahip olmalıdır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.