Android Virüs Temizlemenin Yolları

Tüm Android virüsleri, cihaza yüklenen uygulamalar yoluyla gelir. Bu nedenle telefona ya da tablette virüs bulaşmasını önlemenin en iyi yolu, Google Play uygulama mağazasının dışında asla yazılım yüklememektir. Eğer Android virüsüne dair belirtiler yaşanıyorsa yapılacak en iyi şey tarayıcının ön belleğini, tarayıcının kendi ayarlar menüsünde, Uygulamalar ve Bildirimler>Chrome>Depolama>Önbelleği Temizle seçeneğine giderek temizlemektir. Bu Android sıfırlama işleminden daha az zorlayıcıdır. Android virüsünden kurtulmanın bir diğer bir yolu ise;  Ayarlar>Sistem>Sıfırlama Seçenekleri>Tüm Verileri Sil menüsü ile mümkündür. Ancak şu da düşünülmelidir; ‘ ya arka planda bilmediğiniz başka şeyler varsa? ’.

Android Virüsleri Temizleyecek Çözümler

Gerçeği söylemek gerekirse, Android virüsleri inanılmaz derecede nadirdir. Sistemin yavaşlamasına neden olacak şekilde, artan önemsiz dosya birikimi oluşması olasıdır. Ancak Android virüsleri varsa, Google Play mağazasının dışından tehlikeli bir uygulama kurulmasından, kötü amaçlı bir yazılımdan kaynaklanıyor olabilir.

Bu tür uygulamalar virüsü bulup kaldırabilir, ancak tüm sorunların ne zaman başladığını bilmek önemlidir, böylece kötü uygulamayı manuel kaldırabiliriz. Güvenli mod seçilerek de kalkan oluşturulabilir. Virüs Android telefonda veya tablette ise yapılması gereken, Güvenli moddan çıkarmak için cihazı yeniden başlatmaktır. Bunlar yapılmasına rağmen, cihazın hala yavaş olduğunu varsayarsak, bunun bir yaşlanma vakası olabileceğini veya işleri yavaşlatmayacak bir yazılım güncellemesi olabileceği düşünülebilir. 

Gelecekteki AndroidVirüslerinden Ve Kötü Amaçlı Yazılımlarından Kaçının

Google Play dışından bir şey yüklememek en doğrusu olacaktır. Android’in son sürümlerinde, bilinmeyen konumlardan uygulamalar yükleme yeteneği, sistem genelindeki bir izinden, uygulamaya özel bir izne dönüşmüştür.

  • Klonlanmış uygulamalardan kaçının; Google Play’den uygulama indirin. Bilinmeyen geliştiricilerin klonlanmış uygulamalarını indirmekten kaçının.
  • Uygulama izinlerini kontrol edin; bir uygulamayı nereye yüklediğiniz önemli değildir. Install’a basmadan önce gerekli izinleri kontrol edin. Asla bir uygulama cihazının yönetici izin talebine müsaade etmeyin.
  • Android’i güncel tutun; Android işletim sisteminin en son sürümü, telefonunuzda ya da tabletinizde bulunmayabilir, ancak olabildiğince güncel olup olmadığını kontrol edin. 
  • Bir virüsten koruma uygulaması yükleyin; Android’e virüsten koruma yazılımı yüklemeniz gerekmez, ancak virüsten endişe duyuyorsanız ve uygulamalar genellikle başka işlevlere sahipse bu sizi rahatlatabilir. Android için favori seçenek Bitdefender’dir, ancak mobil güvenlik yazılım için de birçok seçenek bulunmaktadır.
  • 360 Mobile Security, Avast ve Lookout gibi birçok ücretsiz Android virüsten koruma uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamaların hepsi tehlikeli bir şey arama taraması yapar, ancak bu uygulamaların aylardır kullandığınız ve zararı olmadığını bildiğiniz uygulamayı kötü olarak bildirebilmesi de mümkündür. Bu durumda bu uyarıları yok sayabilirsiniz.
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.