3D Tarayıcı Nasıl Çalışır?

Üç boyutlu yazıcılar ile birlikte çok daha işlevsel hale gelmeye başlayan 3D tarayıcı sistemleri nasıl çalışır?

Nesnelerin kopyalanmasını ve aynı şekilde diğer cihazda üretilmesini hedefleyen otomasyon sistemleri üç boyutlu yazıcılar ile birlikte 3D tarayıcı sistemlerini de kullanılıyor. Bu tarayıcılar istenilen her türlü ürünün 3D çizimini dijital ortama aktarılmasını sağlıyor. Bu dijital ortamda değişiklik yapma imkanının da olması farklı ürünlerin geliştirilmesine zemin hazırlıyor. 

3D Tarayıcı Nasıl Çalışır, Sistem Nasıl İşliyor?

3D tarayıcı nasıl çalışır aşamasında ise özellikle sistemini parçalarına ve çalışma prensibine göz atmak gerekiyor. Bir lazer ışığı yardımı ile belirli alanı tarayan, bu sayede nesnelerin şeklini kolay bir şekilde ortaya çıkartılabilen 3D tarayıcılar böylece nesnenin tüm boyutlarını detaylı bir şekilde analiz edebiliyor. Bu analizler ise kuşkusuz bilgisayar ortamına aktarılarak işlenebilir hale getiriliyor. Bu tarayıcılar için en önemli özellik ise çok hassas ve detaylı bir şekilde ölçümün yapılabilir olması. Özellikle kaliteli markalar ve ürünler kişilerin milimetrik hesaplama yapmasını mümkün kılıyor. Üstelik çok karışık bir geometrik nesnenin dahi başarılı bir şekilde aktarılması mümkün. 

Tarayıcı Türleri Nelerdir?

Lazer dışında temaslı olarak adlandırılan farklı tarayıcı türleri de bulunmaktadır. Türü ya da şekli ne olursa olsun bu tarayıcılardaki temel prensip, istenen nesnenin tüm ölçüleri ile ele alınarak detaylı bir şekilde analiz edilmesi ve ardından şeklin aynı şekilde dijital ortama aktarılmasıdır. Çalışma prensibi tarayıcılardaki kamera sistemleri tarafından takip edilmektedir. Böylece kamera nesnenin algılanmasını ve üç boyutlu olarak kaydedilmesini sağlanmaktadır. 

3D Tarayıcıda Görüntüler Nasıl Aktarılır?

Başlangıç aşamasında sadece nokta olarak aktarılan görseller, daha sonrasında tarayıcı ya da özel programlar ile üç boyutlu bir şekilde görüntülenir. Bu işlemler için farklı programlar kullanılabilmektedir. 

3D Tarayıcılar Nerelerde Kullanılır, Hangi Alanlarda Yer Alır?

Tarayıcıların pek çok farklı alanda işi çok kolay hale getirmesi, mühendislik gibi sektörlerde de bu tarayıcıların yer almasını sağlamaktadır. Bu tarayıcılar özellikle küçük nesnelerin üretilmesinde büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Elinizde bulunan bir numuneden çok fazla sayıda örnek üretebilmesi mümkündür. Bunun için 3D tarayıcının yanı sıra 3D yazıcının da olması yeterli olacaktır. Tarayıcılarda alacağınız örnek tasarımları, dijital ortam üzerinde kendinize göre şekillendirerek üretimini gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik tarama işlemlerinin çok hızlı yapılabilir durumda olması seri üretimde de kişilere kolaylık sağlamaktadır. Bu bakımdan önümüzdeki yıllarda pek çok farklı üretim alanında bu tarayıcıların yer almasına kesin gözüyle bakılmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.